Artystyczne półkolonie „Trzy skarpetki (do) wolności”

Integracyjne półkolonie zorganizowane przez Fundację Strefa Integracji i Stowarzyszenie Artystów Kolekttacz.

„Trzy skarpetki (do) wolności” to projekt z pogranicza teatru i tańca adresowany do dzieci w wieku szkolnym (normatywnych oraz z trisomią 21). Zajęcia odbywały się w siedzibie Polskiego Teatru Tańca, w parku im. Jana Pawła II, na Madalinie oraz w Poplince między 12 a 25 lipca 2021.

Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Lato w Teatrze, w którym nasza inicjatywa zajęła pierwsze miejsce!

“W środku, zanim pojawią się zaniepokojeni inni, każdy z nas jest chyba po prostu zwyczajnie sobą”.

Sztuka – ruch – ciało
Celem projektu było:
– kreatywne działanie w ruchu
– rozwijanie kompetencji w odbiorze sztuki tańca
– nauka współodpowiedzialności za siebie nawzajem
– poznawanie swojego ciała i jego możliwości
– nauka otwartości na innych, ale też do bycia z samym sobą.

Projket wspierali również: Rada Osiedla Wilda, Vege Pizza, Bar a Boo, Bazar 1838, START Restauracja, M1 Taxi oraz wolontariusze ze Stowarszyszenia Zmyślni.

 

Kto prowadził warsztaty?

Paulina Giwer-Kowalewska

Paulina Giwer-Kowalewska

kierowniczka półkolonii, prowadząca warsztat teatralny "Widzialni razem"

Aktorka, tancerka, performerka, edukatorka, pedagożka. Absolwentka AST im. S. Wyspiańskiego w Krakowie – Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Artystów KolektTacz.

Aniela Kokosza

Aniela Kokosza

opiekunka półkolonii, prowadząca warsztat taneczny “Ciało w ruchu”. POSZUKIWANIE/ODNAJDYWANIE

Performerka, pedagożka tańca, stypendystka IMiT, Alternatywnej Akademii Tańca, fundacji Ciało/Umysł, laureatka pierwszej edycji konkursu „Ciąg Dalszy Nastąpi”. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Artystów KolektTacz.

Agnieszka Dubilewicz

Agnieszka Dubilewicz

opiekunka półkolonii, prowadząca warsztat performatywny "Sztuczki Miejskie"

Kulturoznawczyni, animatorka, aktorka Studia Teatralnego Blum. Współpracuje z Fundacją Malta prowadząc warsztaty w strefie „Wolno Dzieciom”. Uczestniczka laboratorium „Taniec i Niepełnosprawność. Przekraczanie Granic”. Współzałożycielka i członkini Stowarzyszenia Artystów KolektTacz.

Olga Strizhniova

Olga Strizhniova

prowadząca warsztat plastyczny “Żywy Ślad”

Pedagożka i artystka pochodząca z Białorusi. Od 7 lat pracuje z dziećmi w ramach różnego rodziaju projektów artystycznych. Wolontariuszka międzynarodowego festiwalu osób z niepełnosprawnościami „Nieprzetarty Szlak” (Brześć, Lublin).

Jakub Woźniak

Jakub Woźniak

prowadzący warsztat muzyczny “Słychać nas?!”

Aktor Teatru Fuzja, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista, tekściarz, śpiewak, od 18 lat związany ze światem muzyki. Grywał na scenie z takimi twórcami jak Michał Urbaniak, Micromusic, Skubas, Myslovitz, Raz Dwa Trzy. Napisał około 40 tekstów piosenek dla dzieci, skomponował muzykę do kilkunastu spektakli, wydarzeń, spotów.

Maria Szymiec

Maria Szymiec

prowadząca warsztat "Uwalnianie głosu: emocja-przyjaciel"

Psycholożka i psychoterapeutka tańcem i ruchem. Szczególnie zainteresowana pracą z dziećmi z trudnościami rozwojowymi i relacyjnymi. Prowadziła liczne warsztaty dla dzieci i dorosłych, m.in. warsztaty ruchowe „Tańce hulańce” (Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci), warsztaty wokalno-ruchowe „Ruch i głos w budowaniu więzi” (festiwal Sztuka Szuka Malucha), śpiewaczka w spektaklu „Łaskotki”.

Alicja Szulc

Alicja Szulc

prowadząca warsztat fotograficzny

Fotografka, edukatorka cyfrowa. Od 10 lat zajmuje się edukacją medialną i cyfrową, prowadząc warsztaty na terenie całej Polski. Autorka innowacji społecznej „Zapracuj Smartfonem” realizowanej w ramach „TransferHub” – inkubatora innowacji społecznych FISE. Od 2010 roku Latający Animator Kultury.

Henryka Giwer i Zdzisław Giwer (GIWERART)

Henryka Giwer i Zdzisław Giwer (GIWERART)

prowadzący warsztat rękodzielniczy

Państwo Giwer zajmują się rzemiosłem artystycznym od 2002 roku. Tworzą rękodzieła w drewnie, wykonane przez nich samych z ekologicznych materiałów. Prowadzą działalność edukacyjną/ warsztatową opartą na wspólnotowym tworzeniu rękodzieła. Współtworzyli projekt: „Mężczyźni w akcji” o majsterkowaniu dziadków z wnukami. 

Co to jest
LATO W TEATRZE?

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury,  Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.

Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom.

Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

 

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl

www.facebook.com/programLatowteatrze

www.facebook.com/instytutteatralny

Fundacja Wspierania Integracji Osób Niepełnosprawnych STREFA INTEGRACJI
ul. Jarochowskiego 101/12
60-129 Poznań